55
Let the initial number of boys and girls be b and g,
respectively.
Then, g – 0.4g = b – 0.6b + 8, where b > 10
⇒ 0.6g = 0.4b + 8
⇒ 3g = 2b + 40
⇒ g = (2b + 40)/3
Since b > 10,
For b = 11, g = (22 + 40)/3 = 62/3 is not an integer.
For b = 12, g = (24 + 40)/3 = 64/3 is not an integer.
For b = 13, g = (26 + 40)/3 = 66/3 = 22 is an
integer.
But 40% of 13 = 5.2 (not an integer)
Since 40% of b must be an integer ⇒ b must be a
multiple of 5.
For b = 15, g = (2 × 15 + 40)/3 = 70/3 is not an
integer.
For b = 20, g = (2 × 20 + 40)/3 = 80/3 is not an
integer.
For b = 25, g = (2 × 25 + 40)/3 = 90/3 = 30 is an
integer.
Hence, the minimum number of students in the
class was = 25 + 30 = 55.

1

4
Total distance travelled = 224 km = 224000 m
Total time taken = 3 hours = 180 minutes
Since the times taken are in arithmetic progression,
they are: 30, 30 + t, 30 + 2t, 30 + 3t
So 30 + (30 + t) + (30 + 2t) + (30 + 3t) = 180
⇒ 30 × 4 + 6t = 180
⇒ t = 10
So the times are 30, 40, 50, 60 minutes.
Since the speeds are also in arithmetic
progression, they are: 960, (960 + d), (960 + 2d),
(960 + 3d) m/minute
So 960 × 30 + (960 + d) × 40 + (960 + 2d) × 50 +
(960 + 3d) × 60 = 224000
⇒ 172800 + 320d = 224000
⇒ 172800 + 320d = 224000
⇒ d = 160
Hence, the distance travelled in the fourth part
= (960 + 3 × 160) × 60 = 86400 m.
1

Co-ordinates of O are: (– 3 + 9)/2, (– 2 + 1)/2
= (3, – 1/2)
So (p + 1)/2 = 3 ⇒ p = 5 and (q – 5)/2 = – 1/2
⇒ q = 4
The co-ordinates of vertex S is (5, 4).
Slope of SQ = (– 5 – 4)/(1 – 5) = 9/4
The equation of line SQ is (y – 4) = 9/4 (x – 5) = 0
⇒ 9x – 4y = 29
This line intersects x-axis at (a, 0).
So 9a – 0 = 29 ⇒ a = 29/9.
2

15
Let n be the number of stocks B.
Then, the number of stocks C = 20 – n
So 10 × 120 + 90n + (20 – n) × 150 = 3300
⇒ 1200 + 90n + 3000 – 150n = 3300
⇒ 60n = 900
⇒ n = 15.
3

4
1 + 3 + 5 + … n terms = n2
So 1 + 3 + 5 + … + 57 = 292 = 841
1 + 3 + 5 + … + (k – 2), k, (k + 2) + k + 4, … + 57
Let 1 + 3 + 5 + … + (k – 2) = (k + 2) + k + 4, … +
57 = x2
Then, x2 + k + x2 = 841
⇒ x2 = (841 – k)/2
Option (1): k = 43, x2 = (841 – 43)/2 = 399
⇒ x = √399
Option (2): k = 39, x2 = (841 – 39)/2 = 401
⇒ x = √401
Option (3): k = 37, x2 = (841 – 37)/2 = 402
⇒ x = √402
Option (2): k = 41, x2 = (841 – 41)/2 = 400
⇒ x = 20
Hence, option (4) is the correct answer.
900
Let Kamala invested her money in stocks and gold
be Rs.x and Rs.y, respectively.
Then, x + 0.25y + y = 100000
⇒ x + 1.25y = 100000 … (i)
And 0.1x + 0.06 × 0.25y + 0.08y = 8200
⇒ x + 0.95y = 82000 … (ii)
From (i) and (ii), 0.3y = 18000 ⇒ y = Rs.60,000
So amount invested in bonds = 0.25 × 60000
= Rs.15,000
Hence, the amount gained by Kamala from the
bonds = 15000 × 0.06 = Rs.900.
2
a – 6b + 6c = 4 ⇒ a – 2(3b – 3c) = 4
6a + 3b – 3c = 50 ⇒ 6a + (3b – 3c) = 50
Let 3b – 3c = d.
Then, a – 2d = 4 … (i)
and 6a + d = 50 … (ii)
From (i) and (ii), a = 8 and d = 2
Hence, 2a + 3b – 3c = 2a + d = 2 × 8 + 2 = 18.
1
There are 5 types of sandwiches.
For each sandwich, the customer can choose 1 of
4 breads.
Each sandwich can be either small or large = 2
choices.
The customer may add up to 2 sauces from 6
available sauces.
Hence, the total number of ways
= 5 × 4 × 2 × (6C0 + 6C1 + 6C2)
= 40 × (1 + 6 + 15) = 880
4
The function f(x) = x2 – 4cx + 8c has a minimum at
xmin = 4c/2 = 2c
So the minimum value = f(2c) = (2c)2 – 4c × 2c +
8c =– 4c2 + 8c
The function g(x) = – x2 + 3cx – 2c has a maximum
at xmax = –3c/2(–1) = 3c/2
So the maximum value = f(3c/2) = – (3c/2)2 + 3c ×
3c/2 – 2c = 9c2/4 – 2c
According to the question, – 4c2 + 8c > 9c2/4 – 2c
Or, – 25c2 – 40c > 0
Or, 5c(5c – 8) < 0
If c < 0 and 5c – 8 > 0 ⇒ c > 8/5, not possible.
If c > 0 and 5c – 8 < 0 ⇒ c < 8/5, which is possible.
So 0 < c < 8/5
Hence, c = 1/2 is the correct option.
1

16

2
Let the given sum be Rs. P and the simple interest
rate be r% per annum.
Then, P(1 + 3r/100) = 13920 … (i)
And P(1 + 6.5r/100) = 18960 … (ii)
From (i) and (ii),
(1 + 6.5r/100)/(1 + 3r/100) = 18960/13920 = 79/58
⇒ 58 + 3.77r = 79 + 2.37r
⇒ 1.4r = 21
⇒ r = 15%
So from (i), P = 13920/1.45 = Rs.9,600
Hence, the required interest earned = 9600(1 +
7.5/100)4 – 9600
≈ 12820.50 – 9600 ≈ Rs.3,221.
1
In 200 liter solution, acid = 0.3 × 200 = 60 liter and
water = 140 liter
20% of 200 = 40 liter
In 40 liter solution, acid = 0.3 × 40 = 12 liter and
water = 28 liter
Now, in 200 liter solution, acid = 60 – 12 = 48 liter
and water = 140 – 28 + 40 = 152 liter
Acid % = 48/200 × 100 = 24%, water % = 76%
10% of 200 = 20 liters
In 20 liters, acid = 0.24 × 20 = 4.8 liter and water
= 15.2 liter
Now, in 200 liter solution, acid = 48 – 4.8 + 20
= 63.2 liter and water = 152 – 15.2 = 136.8 liter
Acid % = 63.2/200 × 100 = 31.6%, water %
= 68.4%
15% of 200 = 30 liters
In 30 liters, acid = 0.316 × 30 = 9.48 liters and
water = 30 – 9.48 = 20.52 liter
Now, in 200 liter solution, acid = 63.2 – 9.48
= 53.72 liter and water = 136.8 – 20.52 + 30
= 146.28 liter
Now, acid % = 53.72/200 × 100 = 26.86% ≈ 27%.
3
The equation x2 – 5x + k = 0 has integer roots.
Then, (– 5)2 – 4k = 25 – 4k = Perfect square ≥ 0

Hence, k = 0, 4, 6
175
The cost price of each chair is Rs.100.
Let the marked price of each chair be x.
Then, selling price of each chair = 0.78x
Total cost price of 13 chairs = Rs.1,300
Selling price of 12 chairs = 1300 × 1.26 = Rs.1,638
Selling price of each chair = 1,638/12 = Rs.136.50
Hence, the marked price of each chair
= 136.50/0.78 = Rs.175.
6
1, 4, 9 are perfect square digits.
The remaining digits are 2, 3, 5, 6, 7, 8.
Out of these 2, 3, 5, 7 are prime numbers and 6, 8
are non-prime numbers.
Since only one digit must be prime, the other two
must be non-prime.
So minimum possible value of N = 268 = 22 × 67
Hence, the number of factors is (2 + 1) × (1 + 1)
= 6.
60

1
Let the number of students in the morning and
afternoon shift be 13x and 9x, respectively.
Then, (13x – 21)/(9x + 21) = 19 /14
⇒ 182x – 294 = 171x + 399
⇒ 11x = 693
⇒ x = 63
So number of student in the morning shift = 819
and in the afternoon shift = 567
Let the number of new students joined the morning
and afternoon shifts be 3y and 8y, respectively.
Then, (819 – 21 + 3y)/(567 + 21 + 8y) = 5/4
⇒ 3192 + 12y = 2940 + 40y
⇒ 28y = 252
⇒ y = 9
Hence, the new student joined = 9 × (3 + 8) = 99.
4
Total work = LCM (24, 21, 15) = 840 units
Work done per day by Arun, Varun, and Tarun
= 840/24, 840/21, 840/15 = 35, 40, 56 units
Rs./unit charge by Arun, Varun, and Tarun = 432/
7, 60, 270/7
So Tarun completes in 10 days
= 10 × 56 = 560 units
The remaining work 840 – 560 = 280 units
completes by Varun in 7 days
Hence, the minimum possible amount required to
be paid for the entire task is
= 2160 × 10 + 2400 × 7 = 21600 + 16800
= Rs.38,400.